Bağdat Yönetimi, Cemil Bayık'la Anlaştı

72 izlenme 13 Ekim 2016
Reklamlar
Bağdat Yönetimi Cemil Bayık'la Anlaştı! PKK'ya Musul'da Haşdi Şabi Maskesi

Yaklaşan Musul operasyonu öncesi planlarını bozduğu için Türkiye'nin Başika'daki varlığından rahatsız olmaya başlayan Bağdatyönetiminin, terör örgütü PKK'yı Şii milis gücü Haşdi Şabi adı altında Musul operasyonuna dâhil etmek istediği öğrenildi. Bölgedeki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre; PKK'ya bölgede sözde meşru bir zemin oluşturmak isteyen Irak, terör örgütünü IŞİD'e karşı operasyonlarda kullanmak ve Musulçevresinde bir hakimiyet alanı oluşturmak istiyor. Bu plan doğrultusunda Şii milis gücü Haşdi Şabi'yi devreye sokan İbadi hükümeti, milisler üzerinden PKK'ya silah ve para yardımı sağlarken, Musul operasyonuna da tek bir çatıda girmelerini istiyor.

PARA VERİLDİ

PKK'nın Haşdi Şabi'ye dâhil edilme planına göre KCK Eş Başkanı Cemil Bayık geçen Mayıs ayında tam dört defa Şii milislerin komutanlarıyla bir araya geldi. Bu görüşmelerin ardından PKK'nın sözde komutanlarından Sait Hasan, "Haşdi Şabi'ye çalıştıklarını, Kürt bölgesine değil Bağdat'a bağlı olduklarını ve Musul operasyonu için 2 bin militanın Şii milislere verileceğini" açıkladı. Öte yandan Ehbar El Iraq ajansına konuşan Şengal'dekiPKK'lı Egid Kelari, Temmuz ayında, Musul operasyonu için hazırlıkları tamamladıklarını açıkladı. Rudaw'ın haberine göre de o dönemde Bağdat hükümeti terör örgütüne para yardımı yapmaya başladı. BasNews'e konu hakkında bilgi veren bir kaynak, milislerPKK'ya Süleymaniye'den Şengal'a oluşturulan bir kanal üzerinden silah taşıyor.

IKBY KAYGILI

Kuzey Irak bölgesindeki yetkililere göre de bu tehlikeli planın hazırlıkları tamamlandı.Bağdat yönetimi Şengal'de silahlandırdığı PKK'yı Bağdat'ın çıkarları doğrultusunda Haşdi Şabi ile beraber Musul operasyonuna Telafer cephesinden dahil edecek.

İBADİ YALANA DOYMUYOR

Irak Başbakanı İbadi Ankara ziyareti sırasında Başika'da bir üs kurulması talebinde bulunduğunu Enformasyon Dairesinden yayımlandığı bir bildiri ile yalanladı. Bildiride,Ankara'dan böyle bir talepte bulunulmadığı iddia edildi. Oysa İbadi'nin Ankara'daki açıklamaları şöyle: "Türkiye'den güvenlik, istihbarat ve askeri alanlarda eğitim ve silah düzeyinde bu tür yardımların yapılmasını bekliyoruz". (Kaynak: Star)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Afrika'da Bir Çocuğu Ameliyat Eden Doktor ve Sonrası ŞOK OLACAKSINIZ... Dans Etmek İsteyen Kadın Kocasından Tokat Yiyince Olanlar Oldu... Ankara havası çalınca polisler kendini piste attı AMERİKA TÜRKİYEYİ KUŞATIYOR ŞOK OLACAKSINIZ
http://cdn00.vidyomani.com/c/8/1/8/bagdat-yonetimi-cemil-bayik-la-anlasti/index.html#fb